Jelikož je kapr velmi silnou a houževnatou rybou, bylo by logické použít k jeho lovu též pevnější muškařské vybavení. To znamená pruty kategorií -8-10 a návazce o síle-0,22-O,25. Toto vybavení bychom mohli použít snad v klidných úsecích velkých řek s přikalenou vodou, kde nejsou velcí kapři tak citliví na sílu návazce a nemají mnoho času na prozkoumání sousta, které jim řeka v příštích vteřinách odnese z dosahu. V normálních podmínkách našich vod, jsme však nuceni, pokud chceme být úspěšní používat návazce v rozmezí sil  0,18-0,12.

Při použití prutů silnějších kategorií, bychom ryby zbytečně trhali a při úniku do vázek, bychom je stejně nezastavili. Tento styl lovu je možno přirovnat k plavané, kdy umělá nástraha visí, nebo se pohybuje ve vodním sloupci a kapr ji může podrobně prozkoumat, zvláště při lovu pod hladinou a v čisté vodě. Pochopitelně je zde na místě použití fluorokarbonového návazcového materiálu. Jako univerzální bych tedy doporučil pro lov kaprů prut pro šňůru č.7 v délce 2,90-3m. Ve vodách s minimem vázek pak můžeme lovit i se šestkou.

kapr-vybaveni

Velmi důležitou součástí výbavy, pak bude naviják s kvalitní brzdou a dostatkem podkladového materiálu. U kaprů bych doporučil 80-100m. podkladu. Při lovu samotném, je dobré mít brzdu navijáku seřízenou na jemno, neboť první výpad kapra těsně po záseku, zvláště při lovu ,,na slepo‘‘bývá překvapivě rychlý a dlouhý. Základní šňůrou pro lov kaprů bude šňůra plovoucí. Pro eliminaci rušivého faktoru větru a vlnění je možno použít i šňůry intermediální-zařezávající se do vodního filmu, nebo těsně pod hladinu. V hlubších místech lovu pak šňůry plovoucí s potápivým nebo intermediálním koncem. Z důvodů citlivosti sestavy s koncem intermediálním nebo koncem s rychlostí klesání č.I. Délka návazce se pak bude řídit stylem lovu a hloubkou v místě lovu.

 

ing. Milan Steuer

VYBAVENÍ K LOVU KAPRA – 3.část

Napsat komentář

loading